8 dobrych filmów akcji, które warto zobaczyć!

8 dobrych filmów akcji, które warto zobaczyć!

Uwielbiam oglądać filmy, gdyż są one, nie licząc czytania książek, najlepszym sposobem na zdrowe, tymczasowe oderwanie się od rzeczywistości. Na chwilę zapominamy o swoim codziennym życiu, gdy wraz z bohaterami na ekranie przeżywamy ciekawe historie. Niektóre nas uczą, inne bawią, a jeszcze inne podnoszą poziom adrenaliny. Tak czy inaczej, zawsze pozwala nam to spojrzeć na świat z nieco innej perspektywy i summa summarum każdy film wzbogaca nas o coś. Gdy życie wieje nudą i dużo w nim rutyny, polecam szczególnie filmy akcji, by choć przez chwilę poczuć, jak serce szybciej nam bije. W tym artykule przedstawię zatem 8 filmów akcji, na które warto rzucić okiem- postaram się oczywiście, by nie były to te, które wszyscy znają.

1. 6 dni (2017)

Chociaż, jak na film akcji, rozgrywa się dość powoli, cały czas trzyma w napięciu, bo w obliczu zamachu terrorystycznego w Londynie, z całych sił trzymamy kciuki za brytyjskie oddziały specjalne, by udało im się uratować zakładników. Niestety nie mogą tak po prostu wejść do budynku i przerwać męczącej nas niepewności. Czekamy wraz nimi. Denerwujemy się z nimi. A gdy już mają wejść- niemal czujemy, jak to jest mieć świadomość, że za chwilę możemy zginąć- ale ktoś przecież musi zaryzykować i zrobić to, co zrobić trzeba.

2. Koma (2019)

Myślę, że jest to z pewnością film nietypowy, dający do myślenia. W świecie, do którego trafiają ludzie w śpiączce, prawa fizyki stają się drugorzędne, a na ludzi czekają dziwne niebezpieczeństwa. O co tu chodzi? Czy to wszystko ma jakiś cel? Oglądajcie, a sami zobaczycie.

3. Pan Wypadek (2018)

Tutaj głębi jest raczej niewiele, ale za to jest Scott Adkins. A gdy ten aktor pojawia się na ekranie, fani bijatyk będą w siódmym niebie. Nieprzerwana, satysfakcjonująca, typowo męska akcja- choć oczywiście kobiety, które nie boją się widoku krwi i lubią motyw zemsty oraz sztuki walki pomieszane z bronią- też będą zachwycone.

4. Komornik (2018) i Komornik 2 (2020)

Znowu Scott Adkins i znowu pięści i nogi idą w ruch, więc lepiej przykleić sobie powieki taśmą bezbarwną, niż mrugnąć i coś przegapić. Tym razem aktor wciela się w pracującego dla typów spod ciemnej gwiazdy windykatora, który oczywiście nie będzie dwa razy prosił, gdy ktoś mu odmawia.

5. Repo Men- Windykatorzy (2010)

A skoro już o długach mowa, zdecydowanie warto zobaczyć film, w którym ogromna, bezlitosna korporacja daje umierającym ludziom sztuczne organy na kredyt. Jest jednak mały haczyk- gdy przestajesz płacić raty, mogą Ci zabrać ten organ- i nie, nie robią tego na sali operacyjnej. Po prostu mają ludzi, którzy zabierają produkt siłą. Problem pojawia się wtedy, gdy jeden z takich ludzi sam dostaje serce, którego nie jest w stanie spłacić, więc rozpoczyna walkę z okrutnym, chciwym systemem, którego był częścią.

6. Nikt (2021)

Mocny, zaskakujący, z mnóstwem napięcia. Główny bohater na samym początku z pewnością nie robi wrażenia twardziela, ale przecież zawsze mówi się, by nie oceniać książki po okładce. Jego spokojne życie w jedną noc, wkutek mało przemyślanych, ale z pewnością godnych pochwalenia działań, zmienia się w walkę z nieludzkim szefem rosyjskiej mafii. Trochę humoru, dużo walki i czas na refleksję- co to znaczy być twardzielem i czy trzeba to udowadniać we wszystkich sytuacjach, czy może tylko w tych krytycznych?

7. Guns Akimbo (2019)

Genialne połączenie komedii z akcją, bo pomimo iż momentami film ten jest przekomiczny, w żadnym wypadku nie umniejsza to odczuwanym przez widza emocjom, gdy główny bohater musi walczyć o swoje życie, po tym jak staje się częścią gry stworzonej przez grupę szalonych zwyroli. Chłopak, delikatnie mówiąc, raczej nie należy do grona osób odważnych i obeznanych ze sztukami walki czy bronią, ale widok jego nieudolnych, zakrapianych mocną dozą farta prób, by ocalić ukochaną, jest naprawdę motywujący, bo pokazuje, że każdy może zostać twardzielem- jeśli absolutnie nie ma innego wyjścia.

Horror

8. Anna (2019)

Gdy czytałem recenzję krytyka na temat tego filmu, odczułem głębokie zażenowanie, bo czepiał się on dosłownie wszystkiego- w tym rzeczy, które chyba sam sobie wymyślił, bo ja w tym filmie ich nie dostrzegłem, gdyż widziałem po prostu… świetny film! Bez doszukiwania się dziur w całym- więc taka mała refkelsja na dziś, abyście i wy nie szukali dziur- w filmach i w życiu codziennym.

Wprawdzie jest trochę mało prawdopodobne, by w życiu wszystko szło tak gładko jak w tym filmie, ale na litość boską- to jest film i nie musi idealnie odzwierciedlać życia! Ma budować napięcie, trzymać widza w niepewności, zaskakiwać- a to akurat robi doskonale! Luc Besson jako reżyser, więc są spore szanse, że film spodoba się i Tobie. Oczywiście nie uważam, że wszystkie jego filmy muszą być z góry dobre, ale dobrych filmów akurat zrobił sporo, więc chyba się na tym zna- co udowodnił takimi tytułami jak "Transporter", "Uprowadzona", "Lucy", "Leon zawodowiec", "13 dzielnica" i "Taxi".

Oczywiście filmów akcji jest cała masa, więc po zapoznaniu się z tytułami z tej listy warto samemu poszukać kolejnych ciekawych pozycji! Świat kina oferuje nam praktycznie nielimitowaną rozrywkę, więc gdy nie masz pomysłu na ciekawe zajęcie na wieczór, dobry film z powodzeniem wypełni luki. Pamiętaj, że można połączyć przyjemne z pożytecznym i "spacerować" w miejscu przed ekranem (przynajmniej przez połowę filmu), dzięki czemu nie tylko obejrzysz film, ale także zaliczysz trening! Z doświadczenia wiem także, że po małym "spacerku" człowiek czuje się o wiele żywszy niż po siedzeniu na kanapie, co zapewne wynika z lepszego dotlenienia organizmu.

Leave a Reply